Novinky

Váš šestý smysl ve světě realit...

Rychle, bezpečně a za nejvyšší možnou cenu

Bez starostí a pouze
slušným nájemcům

Prověřené nemovitosti
po celé České republice

Byty, domy, komerční prostory od solidních majitelů

Byty Domy Rekreace Komerční Ostatní Pozemky

Typ nabídky

Druh bytu

Kraj

Cena nemovitosti

RK nabízí můj byt bez oprávnění, je to možné?

Otázka

Dobrý den, před několika dny jsem začal prodávat svůj byt na Praze 4. Za tímto účelem jsem si do bytu pozval několik realitních makléřů. Nikomu jsem ale nic nepodepsal, s tím, že kdo přivede kupce, ten získá provizi. Byt je nyní v nabídce u těchto realitek, ale i u jiných, které neznám, dokonce i na webech pro soukromé vlastníky. Bohužel všude s různou cenou i nižší, než jsem požadoval. Toto jednání mě poškozuje. Jak je to vůbec možné? Děkuji za odpověď, pan Miroslav.

 

Odpověď

Na českém realitním trhu je obecně rozšířený zcela mylný jev, že pouze podpis smlouvy je rozhodujícím úkonem stvrzujícím práva a povinnosti smluvních stran. K překvapení mnohých: u zprostředkovatelské smlouvy tomu tak není! Občanský zákoník totiž nestanovuje povinnost uzavřít zprostředkovatelskou smlouvu písemnou formou; tedy argument, že jste nikomu nic nepodepsal, je právně zcela irelevantní.

Pokud si totiž zástupce realitní kanceláře - makléře pozvete domů, dohodnete se na ceně prodeje, na výši nebo způsobu stanovení jeho odměny a požádáte ho, aby svými schopnostmi a možnostmi vyhledal kupce, je smlouva zprostředkovatelská platně uzavřena i ústně. Pokud následně makléř prokáže, že k vyhledání kupce došlo jeho přičiněním, má nárok na sjednanou odměnu.

Je samozřejmé, že výše uvedené náležitosti smlouvy i míra přičinění zprostředkovatele bude věcí dokazování a při ústní formě zprostředkovatelské smlouvy to nebude úplně jednoduché. Na druhou stranu, pokud ani nevíte, kdo všechno vaši nemovitost nabízí, nemůžete si být ani jist, odkud přijde faktura na úhradu provize.Je zřejmé, že makléř, který odvede svou práci a vyhledá kupce za požadovanou cenu, bude očekávat odměnu i přesto, že jste již vstoupil do jednání s někým jiným. A nejspíš nebude jediný.

Odpor Čechů ke smlouvám je samozřejmě pochopitelný, ochrana spotřebitele je zde dlouhá léta zanedbávána a mnoho případů z minulosti dokazuje, že podpis i nevinně vyhlížející smlouvy může znamenat cestu do pekel. Osobně si ale dlouhodobě stojím za názorem, že časově omezená zprostředkovatelská smlouva (2-3 měsíce), která zřetelně definuje služby, které realitní kancelář vykoná, kde cena prodeje i výše provize bude jasně stanovena, je pro prodávající mnohem bezpečnější než smlouva ústní či žádná.

Nezapomeňte na to, že solidní realitní kancelář vám nechá dostatek času na rozhodnutí i právní kontrolu zprostředkovatelské smlouvy. Následně si pak zcela jistě ohlídá, aby nemovitost nabízela sama, čímž ochrání i Váš zájem, tedy dobře a rychle prodat.

Děkujeme za dotaz.

Mgr. Oldřich Platil
ředitel právního oddělení

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Nenašli jste požadovanou otázku s odpovědí? Napište nám.

POLOŽIT OTÁZKU ON-LINE

Odesláním formuláře beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Novinky