Novinky

Váš šestý smysl ve světě realit...

Rychle, bezpečně a za nejvyšší možnou cenu

Bez starostí a pouze
slušným nájemcům

Prověřené nemovitosti
po celé České republice

Byty, domy, komerční prostory od solidních majitelů

Byty Domy Rekreace Komerční Ostatní Pozemky

Typ nabídky

Druh bytu

Kraj

Cena nemovitosti

Mám platit realitce i když náš byt neprodala?

Otázka:

Dobrý den, obracím se na vaší realitní poradnu, kterou jsem našla na vašich internetových stránkách, protože si nevím rady s jednou realitní společností. Žádají po mě zaplacení nákladů, které údajně vynaložili při nabízení mého bytu. Nabízeli ho půl roku, nepodepsala jsem jim žádnou smlouvu a byt se dodnes neprodal. Mají na něco nárok? Děkuji za odpověď. D.K.

 

Odpověď:

Sebejistý argument „Nic jsem nepodepsal, tudíž nejsem k ničemu zavázán“ slýcháme velmi často a pramení bohužel z neznalosti občanského práva. Málokdo totiž ví, že zprostředkovatelská smlouva, na jejímž základě většina realitních kanceláří pracuje, nevyžaduje ke svému uzavření písemnou formu. A proto nemít takovou smlouvu „s podpisem“ rozhodně neznamená nemít závazek.I proto je jednání, kdy oslovíte několik realitek a zadáte jim bez písemné smlouvy požadavek zprostředkovat prodej Vaší nemovitosti nikoli vaší opatrností, ale pouze rizikem.

Mnohem bezpečnější je přesně upravit svá vzájemná práva a povinnosti v písemné formě. Nikdo se pak nebude domáhat plnění nad rámec sjednaného a podepsaného. A co se týká Vašeho dotazu k placení provize či nákladů i přes neuskutečněný prodej. Neznám detaily Vaší ústní dohody, ale zdůrazňuji, že solidní realitní kancelář si účtuje odměnu pouze při úspěšně dokončené transakci. Vše ostatní je nemyslitelné a na moderní realitní trh rozhodně nepatří.

Děkujeme za Váš dotaz.

Mgr. Oldřich Platil
ředitel právního oddělení

 

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Nenašli jste požadovanou otázku s odpovědí? Napište nám.

POLOŽIT OTÁZKU ON-LINE

Odesláním formuláře beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Novinky