Novinky

Váš šestý smysl ve světě realit...

Rychle, bezpečně a za nejvyšší možnou cenu

Bez starostí a pouze
slušným nájemcům

Prověřené nemovitosti
po celé České republice

Byty, domy, komerční prostory od solidních majitelů

Byty Domy Rekreace Komerční Ostatní Pozemky

Typ nabídky

Druh bytu

Kraj

Cena nemovitosti

Jak mám rozeznat nástrahy zprostředkovatelské smlouvy?

Otázka

Dobrý den pane jednateli, v souvislosti s kauzou jedné podvodné realitní kanceláře, která plní stránky novin (záměrně nejmenuji, protože se bojím případných žalob, mají prý dobré právníky), mě zajímá, jak mám jako právně nevzdělaná rozpoznat seriozní smlouvu od podvodné. Děkuji Kateřina Marková

 

Odpověď

Dobrý den, otázky, které se v souvislosti s touto kauzou vynořily slýcháme velmi často a věřte, že i my společně s kolegy z jiných seriozních RK se snažíme ze všech sil o úpravu zákona, který by podobné firmy vymazal z realitního trhu. K vašemu dotazů ohledně kvalit výhradní smlouvy se pokusím alespoň v bodech vyjádřit nutné náležitosti při uzavíraní takového kontraktu.

1. Cokoliv podepisujete vždy důkladně přečtěte, popřípadě chtějte odpovědi na vše čemu nerozumíte. Ať už Vám makléř tvrdí, že se jedná o evidenční list či potvrzení o návštěvě. Po podpisu je na čtení pozdě.

2. Smlouva musí být čitelná a srozumitelná. Musí obsahovat jasnou identifikaci smluvních stran, přesnou specifikaci prodávané nemovitosti, požadovanou cenu, výši účtované provize, dobu trvání, možnosti oboustranného odstoupení.

3. Mé osobní doporučení č.1: NIKDY nepodepisujte smlouvu, ve které bude vyznačena Rozhodčí doložka, tedy podmínka, kdy budou veškeré případné spory řešeny rozhodcem namísto soudu (v takovém případě jakýkoliv spor téměř jistě prohrajete).

4. Mé osobní doporučení č.2: NIKDY nepodepisujte smlouvu, ve které budou všeobecné smluvní podmínky popsané někde na konci smlouvy, případně v příloze maličkým písmem (zprostředkovatelská smlouva není nijak složitý dokument, a proto není pro schopného právníka problém upravit veškerá ujednání srozumitelně přímo do smlouvy).

5. Není v žádném případě potřeba zavazovat se jedné kanceláři na dlouhou dobu. Z mé praxe mi přijdou směšné praktiky některých RK, jež požadují smluvní vztah na půl či dokonce rok. Je to nesmysl. Optimální jsou 2 – 3 měsíce. RK, která za tuto dobu neprokáže dostatečné úsilí, si nezaslouží nemovitost nabízet. Naopak pokud jste s prací spokojeni, vždy je možné smlouvou prodloužit.

6. Smlouva musí dále obsahovat přesný rozpis služeb, které Vám v rámci provize RK poskytne. Pokud ve smlouvě tyto služby nejsou, těžko se budete jejich plnění zpětně domáhat.

7. Cena! POZOR! Vždy musí být uvedena cena, kterou za nemovitost požadujete a musí být jasně uvedeno, zda-li je ve smlouvě uvedená kupní cena, včetně provize či po jejím odpočtu. (NIKDY nepodepisujte smlouvu, ve které nebudou vyplněny všechny kolonky, vyhnete se jejímu případnému zneužití).

8. V případě, že se nemovitost neprodá, je vyloučené, aby si RK nárokovala jakoukoliv odměnu či uhrazení nákladů.

9. V situaci, kdy si nejste obsahem smlouvy jisti, nebojte se říct makléři o čas na prostudování. Solidní obchodník s tím jistě nebude mít problém.

10. Nezapomínejte, že jde často o milionový obchod. Nenechte se zatlačit do kouta a nesvěřujte obchod osobě, ke které nemáte dostatečnou důvěru.

Mgr. Oldřich Platil
ředitel právního oddělení

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Nenašli jste požadovanou otázku s odpovědí? Napište nám.

POLOŽIT OTÁZKU ON-LINE

Odesláním formuláře beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Novinky