Novinky

Váš šestý smysl ve světě realit...

Rychle, bezpečně a za nejvyšší možnou cenu

Bez starostí a pouze
slušným nájemcům

Prověřené nemovitosti
po celé České republice

Byty, domy, komerční prostory od solidních majitelů

Byty Domy Rekreace Komerční Ostatní Pozemky

Typ nabídky

Druh bytu

Kraj

Cena nemovitosti

Falešný výkup!

Otázka

Dobrý den, kontaktoval jsem realitní kancelář, která nabízela okamžitý výkup nemovitosti a pomoc s exekucemi. Přišel však nezkušený makléř, který mi vnutil jakousi smlouvu, prý aby mohl výkup rychle zrealizovat. Později jsem zjistil, že se jedná o obyčejnou zprostředkovatelskou smlouvu, ale na půl roku. Nyní se nic neděje, a mé problémy s penězi gradují. Můžete mi poradit jak z toho ven?

Děkuji za odpověď, Ondřej Říha.

 

Odpověď

Nabídka výkupu v krátké časové lhůtě může znít pro mnohé lákavě. Cílí především na majitele nemovitostí, kteří se dostali do nepříznivé finanční situace. Jak to ale tak bývá, za každou lákavou nabídkou se skrývají nástrahy, které člověk, jenž právě řeší složitou životní situaci, nemusí správně vyhodnotit.

Takto přitlačený vlastník pak podepíše pod příslibem vzdušných zámků téměř cokoli. Právě toho využívají společnosti, kterým zdaleka nejde o reálný a okamžitý výkup, ale pouze o zavázání klienta. Ten je pak pod časovým tlakem ochoten kývnout na cenu, která výrazně podhodnocuje jeho původní představu.

Jak se takovému jednání bránit? V prvé řadě chtějte při jednání vědět, zda-li má dotyčný kompetenci o výkupu rozhodnout. Výmluvy typu: „O tom u nás rozhoduje jednatel“ jsou jen prostředkem k získání času. Solidní firmy mají v oddělení výkupu opravdové experty, kteří jsou kompetentní rozhodnout bez dalších konzultací.

Dále požadujte reference od klientů, kteří skrze firmu výkup zrealizovali. I to je dobré vodítko. Chtějte znát i čas a průběh případné transakce. Pamatujte, že k obchodu s nemovitostmi patří především transparentnost. Proto jakékoli tajnosti či vymlouvání, nevěstí nic dobrého.

Co se týká Vašeho příběhu: Téměř denně se na nás obracejí klienti jiných RK s prosbou o pomoc při vyvázání se ze závazku. Musím říci, že mě nepřestane udivovat, jak vysoký je počet absolutně neplatných smluv. Domnívám se, že je to dáno především tím, že smlouvy některých RK mají spíše klienta vystrašit, nikoli být soupisem práv a povinností smluvních stran. Jsou v nich ujednání překračující nejen dobré mravy, ale i ustanovení vysloveně porušující zákon.

Pomoci zbavit se takto zpackaných smluv jistě dovedeme. Na druhou stranu je několik společností, které své smlouvy nechali připravit tak, aby byly tzv. neprůstřelné. Odkazují v nich na všeobecné podmínky, které však málokdo přečte, a i ten, kdo si tu práci dá, jim jen těžko porozumí. Každopádně, na pomoc není nikdy pozdě a každá smlouva má určitý klíč k řešení. Jde jen o schopnost umět ho včas nalézt.

Mgr. Oldřich Platil

ředitel právního oddělení

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Nenašli jste požadovanou otázku s odpovědí? Napište nám.

POLOŽIT OTÁZKU ON-LINE

Odesláním formuláře beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Novinky