Novinky

Váš šestý smysl ve světě realit...

Rychle, bezpečně a za nejvyšší možnou cenu

Bez starostí a pouze
slušným nájemcům

Prověřené nemovitosti
po celé České republice

Byty, domy, komerční prostory od solidních majitelů

Byty Domy Rekreace Komerční Ostatní Pozemky

Typ nabídky

Druh bytu

Kraj

Cena nemovitosti

Co obnáší prodej bez realitní kanceláře?

Otázka

Dobrý den, chci prodat dům, ale nechci využít služeb RK, jak mám postupovat a co je k tomu potřeba? Děkuji Smutná

 

Odpověď

Dobrý den, pokud chcete realizovat prodej bez účasti realitní kanceláře, osobně Vás již nyní lituji, nicméně je to Vaše absolutní právo a já se pokusím shrnout alespoň hlavní body procesu převodu vlastnických práv k nemovitosti.

1. Na počátku je nutné udělat tržní ocenění na základě stavu nemovitosti, lokality, aktuální poptávky, tržní situace, tedy ujasnit si dosažitelnou cenu a časový horizont prodeje.

2. Nemovitost důkladně nafoťte nejlépe kvalitní zrcadlovým fotoaparátem.

3. Vyberte realitní servery (minimálně 5), na kterých chcete nabídku zveřejnit (cena od 1 do 60 Kč za každý den zveřejnění), případně tištěné realitní magazíny (cena od 2000 do 5000 Kč za inzerát).

4. Vytvořte inteligentní inzerát a uveďte veškeré známé informace o domě.

5. Doporučuji pořídit si extra SIM kartu s telefonním číslem, kterou po transakci zahodíte. Počítejte s tím, že na inzerát Vám zavolá cca 20 – 30 realitních kanceláří denně s nabídkou svých služeb, a to i přesto, když do inzerátu napíšete, že nechcete být kontaktována RK.

6. Založte si nový email výhradně pro účel prodeje.

7. Pokud bude nabídka zajímavá, budou prohlídky probíhat i několikrát týdně, v 80 % procentech to však budou „realitní turisté“ či samostatní zprostředkovatelé, tvářící se jako kupci (naučte se je již po telefonu rozeznat a odmítat).

8. Cca každých 3-5 dní aktualizujte nabídku na všech realitních serverech (tzv. topování) jinak se nabídka propadne a lidé přestanou volat (cena topování od 0,50 – 25 Kč za každý server).

9. V případě, že najdete vážného kupce, ujasněte si délku transakce s ohledem na způsob financování (hypotéka = cca 3 – 6 týdnů).

10. Požadujte podepsání Smlouvy o budoucí smlouvě kupní. Tu rozhodně doporučuji nechat vypracovat advokáta (cena od 4.000 do 10.000 Kč dle tarifu advokáta).

11. Sjednejte si úschovu finančních prostředků (advokátní 4.000 – 10.000 Kč, notář 8.000 – 25.000 Kč dle tarifů).

12. Pokud bude nemovitost kupována prostřednictvím hypotečního úvěru, nechte advokáta zkontrolovat nastavení čerpání úvěru v úvěrové smlouvě a vaše práva a povinnosti ve smlouvě o zřízení zástavního práva (cena od 1.200 do 4.000 Kč/hodina práce advokáta dle tarifu).

13. Nechte advokáta vypracovat Návrh na vklad vlastnického práva a Smlouvu kupní – rozhodně nestahujte smlouvy z internetu, mnoho z nich je absolutně neplatných (cena od 4.000 do 10.000 Kč dle tarifu advokáta).

14. Doručte smlouvy na příslušný katastrální úřad (kolek za vklad práva 1.000 Kč).

15. Doručte dokumenty nutné pro výplatu z úschovy schovateli kupní ceny.

16. Nechte advokáta vypracovat Předávací protokol (cena od 2.000 do 5.000 Kč dle tarifu advokáta).

17. Předejte nemovitost kupujícímu a převeďte na něj veškeré odběry energií a služeb.

18. Objednejte u soudního znalce Znalecký posudek pro zjištění úřední ceny nemovitosti. V některých případech je nutný pro odvod daně z nabytí nemovité věci (cena 4.000 do 8.000 Kč).

19. Objednejte u účetního vypracování daňového přiznání pro odvod daně z nabytí nemovité věci (cena 500 do 2.000 Kč).

20. Doručte smlouvu kupní s doložkou KÚ, daňové přiznání a znalecký posudek na příslušný Finanční úřad.

Kvalitní realitní kancelář vše výše uvedené zrealizuje za Vás, a to v rámci předem dohodnuté provize. Má tyto procesy plně automatizované, advokáty a znalce má smluvně sjednané, takže vše běží vždy o mnoho rychleji, než pokud si každou službu sjednáváte zvlášť.

Pokud máte stále chuť realizovat vše sama, pak Vám za všechny své kolegy přeji velkou dávku štěstí a hlavně pevné nervy.

Mgr. Oldřich Platil
ředitel právního oddělení

 

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Nenašli jste požadovanou otázku s odpovědí? Napište nám.

POLOŽIT OTÁZKU ON-LINE

Odesláním formuláře beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Novinky