Novinky

Váš šestý smysl ve světě realit...

Rychle, bezpečně a za nejvyšší možnou cenu

Bez starostí a pouze
slušným nájemcům

Prověřené nemovitosti
po celé České republice

Byty, domy, komerční prostory od solidních majitelů

Byty Domy Rekreace Komerční Ostatní Pozemky

Typ nabídky

Druh bytu

Kraj

Cena nemovitosti

Musí mi majitel při výpovědi zajistit náhradní ubytování?

Otázka

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s povinností pronajímatele zajistit nájemci náhradní ubytování, když mu neprodlouží nájemní smlouvu, kterou měl na dobu neurčitou. Děkuji za brzkou odpověď.

Odpověď

Dobrý den, nerozumím přesně Vaší otázce. Smlouvu na dobu neurčitou není třeba nijak prodlužovat, právě to je smysl „doby neurčité“. Majitel může jednostranně smlouvu pouze vypovědět, je-li proto zákonný důvod. S platností nového občanského zákoníku se též vytratily pojmy jako náhradní bydlení či přístřeší. Splní-li pronajímatel zákonné podmínky pro výpověď z nájmu, není povinen poskytovat náhradní ubytování. Zákonné důvody pro jednostrannou výpověď smlouvy o nájmu na dobu neurčitou ze strany pronajímatele jsou splněny v případě, že:

a) poruší nájemce hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu,

b) je nájemce odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo členu jeho domácnosti nebo na osobě, která bydlí v domě, kde je nájemcův byt, nebo proti cizímu majetku, který se v tomto domě nachází,

c) má-li být byt vyklizen, protože je z důvodu veřejného zájmu potřebné s bytem nebo domem, ve kterém se byt nachází, naložit tak, že byt nebude možné vůbec užívat, nebo

d) má být byt užíván pronajímatelem, nebo jeho manželem, který hodlá opustit rodinnou domácnost a byl podán návrh na rozvod manželství, nebo manželství bylo již rozvedeno,

e) potřebuje pronajímatel byt pro svého příbuzného nebo pro příbuzného svého manžela v přímé linii nebo ve vedlejší linii v druhém stupni.

f) je-li tu jiný obdobně závažný důvod pro vypovězení nájmu.

V případě, že nastanou skutečnosti uvedené v písm. d) nebo e), musí pronajímatel byt pro své potřeby využít do jednoho měsíce od vyklizení bytu nájemcem.

Na závěr je nutné podotknout, že nájemce má právo podat návrh soudu, aby přezkoumal, zda je výpověď oprávněná, do dvou měsíců ode dne, kdy nájemci výpověď došla.

Děkujeme za dotaz

Dotaz zodpověděl JUDr. Oldřich Platil

[Přeskočit navigaci]

Časté otázky a odpovědi (FAQs)

Nenašli jste požadovanou otázku s odpovědí? Napište nám.

POLOŽIT OTÁZKU ON-LINE

Odesláním formuláře beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Novinky